Symbol, który poznał cały świat

Salon optyczny
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ADRIAN”
14 marca 2016
Salon optyczny
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ADRIAN”
14 marca 2016

Kto z nas nie zna nazwy „New York Yankees” choćby ze słyszenia? Kto nie kojarzy charakterystycznego logo NY? Kogokolwiek nie zapytamy, z pewnością będzie w stanie odpowiedzieć przynajmniej tyle, że to ci „co w coś tam grają w Ameryce”. Jednak większość osób bez problemu połączy nazwę i logo z drużyną baseballową, albo z… ubraniami. Jak doszło do tego, że charakterystyczny symbol NY znajduje się na ubraniach tak wielu osób, często w żaden sposób nie interesujących się baseballem?

Konsekwencja to podstawa

nyy-2Wszystko zaczęło się w 1901 roku, kiedy powstała drużyna Baltimore Orioles – jeden z ośmiu założycielskich klubów Amerykańskiej Ligii Baseballa. Dwa lata później,  w związku z przeniesieniem siedziby do Nowgo Jorku, klub zimienił nazwę, i tak rozpoczęła się właściwa historia istniejącej do dzisiaj marki New York Yankees (i oczywiście najbardziej utytułowanego klubu MLB).

11 maja 1912 roku „Jankesi” po raz pierwszy wystąpili w swoich słynnych strojach z czarnymi paskami. Dwa lata później na ich koszulkach znalazł się charakterystyczny symbol „NY”. I tak zostało do dzisiaj. Kiedy inne zespoły z biegiem czasu zmieniały symbole i kolory, drużyna New York Yankees niezmiennie trwała przy swojej tradycji – ciągle zwiększając swój zasięg i rozpoznawalność. W końcu nosząc to właśnie logo i barwy Jankesi wygrali rozgrywki ligi amerykańskiej aż 27 razy.

Symbol, który poznał cały świat

DiMaggio_croppedSkąd wzięło się samo logo? Jego historia sięga lat 70 XIX wieku. Zaprojektował je Luis C. Tiffany. Znalazło się ono na medalach, którymi odznaczano Nowojorskich policjantów. Logo, od kiedy znalazło się na strojach Jankesów zmieniało się tylko w nieznacznym stopniu, a jego obecna wersja pozostaje niezmienna od lat 70.  Niemal niezmienny pozostaje też najbardziej rozpowszechniony element stroju – czapka w charakterystycznym, morskim kolorze, z białym, wyraźnym logo na środku. Gdyby się nad tym zastanowić, dojdziemy do wniosku, że niemal codziennie mijamy na ulicach osoby, noszące na charakterystycznych czapkach-basebollówkach ten symbol. Kolory czapek bywają co prawda różne, jednak logo Jankesów – zawsze jednakowe i rozpoznawalne, poza drobnymi wariacjami związanymi z kolorami . Co do samych wariacji – zawsze kluczowymi kolorami pozostaje morski i biały.

Z biegiem czasu symbol NYY stawał się elementem wręcz popkulturowym – i jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych logotypów na świcie, obok takich gigantów jak Apple czy McDonalds. Dzisiaj marka New York Yankees to mnóstwo elementów codziennej garderoby – w tym okulary, które zachowując nowoczesny design, odwołują się do podstawowych wartości, którymi sami Jankesi kierują się od lat, i które doprowadziły ich do miana najbardziej utytułowanej drużyny baseballowej na świecie, takie jak solidne przygotowanie, wzajemne zaufanie i duma z bycia sobą.